Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Vidzeme – kokrūpniecības līderis

Aprēķināts, ka katrs sestais vidzemnieks ir saistīts ar kokrūpniecības nozari, kas ir eksportspējīgākā nozare Latvijas tautsaimniecībā. Pēdējos gados Vidzemē ir uzbūvētas vairākas kokskaidu granulu ražotnes, attīstās kokogļu, mēbeļu un dažāda sortimenta zāģmateriālu ražošana.

Pašā Valmieras pievārtē jauna industriālā parka ietvaros ir ieplānota jauna kokskaidu plākšņu ražotne, kas dotu vidzemniekiem vēl jaunas darba vietas. Pagaidām gan iecerei izraudzītā vieta rada plašas diskusijas sabiedrībā, jo tā ir LVM apsaimniekotā teritorija. Katrā gadījumā par minētās teritorijas nodošanu industriālā parka izveidošanai kā zemes īpašniekam būs jālemj valdībai. Vaicāts, vai LVM darbība veicina kokrūpniecības attīstību, Rietumvidzemes mežsaimniecības vadītājs Vilmārs Katkovskis atzīst: «Nenoliedzami, ka LVM kā valstī lielākais mežsaimniecības uzņēmums ir nozīmīgs sadarbības partneris, it īpaši kokapstrādes uzņēmumiem ar lielām pārstrādes jaudām. Pārstrādātājiem ir būtiskas ritmiskas piegādes plānotajā apjomā, ko nevar garantēt privātie mežu īpašnieki kā atsevišķas saimniecības. Jāatzīst, ka arī LVM šogad pilnībā apmierināt klientu vajadzības ir ļoti grūti – izstrādei ziemas periodā plānotās mežu platības šoziem nesasala un līdz ar lielo mitrumu izstrāde tajās nebija iespējama. Tā kā sniega šogad bija maz un nu jau kādu laiku diennakts vidējā temperatūra turas virs nulles, ceram, ka meži un ceļi strauji apžūs un mēs atgūsim iekavēto.»

Siltā ziema un nākošais pavasaris ieviesīs izmaiņas arī mežu atjaunošanā. Rietumvidzemē, kur jauno koku stādīšanu var uzsākt tikai maijā, šogad, iespējams, stādīšanas sezona sāksies jau martā. Tas līdz šim vēl nav pieredzēts.

 

Raksts: “Vidzeme – kokrūpniecības līderis”, Daiga Stokenberga, publ. 25.02.2015

Avots: http://nra.lv/latvija/regionos/135169-vidzeme-kokrupniecibas-lideris.htm

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *