Spiediens uz skujkoku zāģmateriālu cenām Tuvajos Austrumos pieaug

Šogad Levantes reģiona valstīs spiediens uz skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenām ir lielāks nekā aizvadītā gada pēdējā ceturksnī. Par to, ka piedāvājuma un pieprasījuma disbalanss šajā reģionā kopš decembra vidus kļuvis izteiktāks, ziņojuši gan Skandināvijas zāģmateriālu tirgotāji, gan kokrūpnieki no Centrālās un Austrumeiropas.

Papildus konkurentiem no Rietumeiropas, kas Ziemeļāfrikas tirgos parādās periodiski, biznesa aktivitāti reģionā negatīvi turpina ietekmēt arī Krievijas zāģmateriālu tirgotāju intensīvā darbība. No šodienas perspektīvas raugoties gan daudzi no šiem tirgotājiem nepaļaujas uz īstermiņa tendencēm Tuvajos Austrumos un vairāk sadarbojas ar klientiem alternatīvos tirgos gan Eiropā, gan ārpus Eiropas robežām. Piemēram, nomaļu un taras dēļu tirdzniecībai labāki apstākļi izveidojušies Eiropas centrālajā daļā un dienvidos. Kā ienesīgāki skujkoku zāģmateriālu noieta tirgi salīdzinājumā ar Ziemeļāfriku februāra pirmajā pusē raksturoti: ASV, Ķīna un Japāna.

Ēģiptē, kur vēl pērn decembrī priedes zāģmateriālu noiets raksturots kā visumā stabils, šā gada sākumā pārdošanas apstākļi acīmredzami pasliktinājušies. Kravu pārvadātāji norādījuši, ka tirgus šobrīd kopumā ir pārsātināts, tāpēc zāģmateriālu plūsmas ‘normalizēšanās’ šajā valstī gaidāma tikai tad, kad samazināsies līdzšinējie uzkrājumi noliktavās. Par pietiekamu zāģmateriālu piedāvājumu ziņots arī Alžīrijā, kur importētājiem izveidojušies salīdzinoši lieli krājumi. No Zviedrijas vien 2014. gada 4.ceturksnī uz Alžīriju piegādāts ap 600 tūkst. m3, kas ir par 10 – 12% vairāk nekā gadu iepriekš. Uz Lībiju eksporta iespējas ir ļoti ierobežotas nestabilās politiskās situācijas dēļ.

Importētāji uz augsto piedāvājumu reaģē, atsevišķos gadījumos uzstājot uz zemākām zāģmateriālu pārdošanas cenām. Jāatzīmē, ka jau janvārī slēgtajos darījumos par piegādēm februārī/martā skujkoku zāģmateriālu vidējās cenas tika pazeminātas par aptuveni 5 €/m3 salīdzinājumā ar vidējām cenām decembrī.  Saskaņā ar pašu kravu nosūtītāju sniegto informāciju, piemēram, par svaigi zāģētu egles zāģmateriālu piegādi klientiem Ziemeļāfrikā pēdējos darījumos noteiktā CIF cena bija vidēji 160 – 170 €/m3. Savukārt priedes zāģmateriālu vidējās piegādes cenas līdz Aleksandrijas ostai variē no 240 līdz 245 USD/m3, kas ir par vidēji 25 – 30 USD/m3 mazāk nekā decembrī. Tāpat ražotāji informējuši, ka pie nemainīgām apaļkoksnes iepirkuma cenām, zāģmateriālu piegādes par esošajām cenām uz doto reģionu vairs nav dzīvotspējīgas.

Tuvajos Austrumos tirgus situācija raksturota kā daudz stabilāka nekā Ziemeļāfrikā, lai gan nelielas cenu korekcijas gada sākumā veiktas arī šeit.

 

Raksts: “Levant: Volume and price pressures increase further on softwood-lumber markets”, EUWID, publ. 18.02.2015

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.8 (2015)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *