Ideju mežs: Koki tagad aug ātrāk vairāku iemeslu dēļ

Latvijā koki aug ātrāk vairāku iemeslu – koku selekcijas, mežkopības, augsnes uzlabošanas, klimata izmaiņu – dēļ, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Tie kļūst garāki un resnāki, nekā tas notika pirms 50 – 70 gadiem, liecina Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētījumi daudzu gadu garumā. Mežzinātnieki vairākus gadu desmitus parauglaukumos salīdzinājuši, kā apmērā un garumā pieņemas tie koku sugu īpatņi, kas mežā iesējušies, un tie, kuri gājuši cauri selekcijai – labāko indivīdu atlasei. Rezultāti pierāda selekcionēto stādu priekšrocības salīdzinājumā ar vidējo rezultātu audzēs, kuras atjaunojušās ar sēklām. Tas komplektā ar atbilstošu mežkopības praksi – stādīšanu, kopšanu – sniedz izredzes mežu īpašniekiem iegūt koksnes ražu mežā ievērojami ātrāk, nekā vedina domāt pašlaik valstī noteiktais ciršanas vecums konkrētai koku sugai. Vienlaikus tā būs iespēja kokrūpniekiem iegūt nepieciešamo apaļkoksni koksnes izstrādājumu ražošanai, tādējādi stiprinot vienas no Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem konkurētspēju.

«Koki aug ātrāk vairāku iemeslu dēļ. Viens ir cilvēku arvien pieaugošās zināšanas par meža meliorācijas, selekcijas un mežkopības ietekmi, otrs – klimata izmaiņas, par kurām arvien vairāk runā tieši pēdējos 10-15 gadus,» stāsta Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava direktors Jurģis Jansons. Pašlaik par būtiskāko koku ātrākas augšanas faktoru var uzskatīt tieši cilvēka zināšanas par mežsaimniecību. Pēc J. Jansona sacītā svarīgi ir saprast, ko domājam ar koku augšanas ātrumu. Par atskaites punktu pieņemot pašreizējo ciršanas vecumu, zinām, ka pārredzamā nākotnē tajā būs iespējams iegūt daudz vairāk koksnes. Tomēr, ja izvēlamies otru koksnes ražas novākšanas kritēriju – galvenās cirtes caurmēru, koki to sasniegs ievērojami ātrāk.

 

Raksts: Ideju mežs: Koki tagad aug ātrāk, Māris Ķirsons, publ. 09.03.2015

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/ideju-mezs-koki-tagad-aug-atrak-428817

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *