Kanādas kokrūpnieki pārorientē ražošanas jaudas uz ASV

Neraugoties uz finanšu rādītāju kāpumu, lielās kokrūpniecības kompānijas, kas reģistrētas Kanādas provincē Britu Kolumbijā, palielina ražošanas apjomus ASV, ziņo izdevums Business In Vancouver. Galvenais iemesls tam ir koksnes resursu pieejamības samazināšanās saistībā ar globālo sasilšanu un koksnes kaitēkļu plašo invāziju, kas radījis būtiskus postījumus provinces mežos. Rezultātā mežizstrādes apjomi kalnu rajonos Britu Kolumbijā samazinājušies par 60%.

Kanādas kokrūpniekiem ASV ir stabila pieeja nepieciešamajiem koksnes resursiem, kā arī mazākas transporta un energoizmaksas. Turklāt ASV ir tradicionāli galvenais Britu Kolumbijā ražoto koksnes izstrādājumu noieta tirgus.

Kompānijai “West Fraser” šobrīd ASV pieder 15 ražošanas uzņēmumi. Salīdzinājumam – Britu Kolumbijā darbojas septiņas “West Fraser” zāģētavas un Albertas provincē – piecas.

Papildus jau esošajā piecām kokzāģētavām ASV, vēl četras šogad iegādāsies koksnes būvmateriālu ražotājs “Interfor”. Salīdzinājumam – Britu Kolumbijā darbojas piecas šai kompānijai piederošās zāģētavas. Jau šobrīd 57% visu “Interfor” ražošanas jaudu atrodas ASV.

Britu Kolumbijā esošajos uzņēmumos turpretim ražošanas jaudas un nodarbināto skaitu lielie kokrūpnieki samazina. Piemēram, “West Fraser” personāls reģionālajos uzņēmumos samazināts no 3,6 tūkstošiem 2009. gadā līdz 3,1 tūkstotim nodarbināto 2014. gadā. Tāpat jāatzīmē, ka daudzi eksperti Britu Kolumbiju uzskata par nekonkurētspējīgāko reģionu Ziemeļamerikā, jo šeit ir gan pietiekami lieli nekustamā īpašuma nodokļi, gan salīdzinoši augstas ekspluatācijas un energoizmaksas.

Lai gan mežsaimniecībai joprojām ir būtiska loma Britu Kolumbijas ekonomikā, līdz ar pakāpenisku zāģētavu slēgšanu koksnes resursu deficīta dēļ tā mazināsies.

 

Raksts: “Эксперты: лесопромышленные компании канадской провинции Британская Колумбия переносят производственные мощности в США”, Lesprom Network, publ. 25.02.2015

Avots: www.lesprom.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *