80% no pasaulē saražoto granulu apjoma tiek patērēti ES valstīs

Būtisks kurināmo koksnes granulu patēriņa kāpums Eiropā vērojams kopš 2000. gada, tā, uzstājoties gadskārtējā starptautiskajā granulu rūpniecības konferencē Velsā “European Pellet Conference”, norādīja Eiropas Granulu Padomes (European Pellet Council) prezidents Kristians Rakoss. Līdz ar pieprasījumu strauji auguši arī ražošanas apjomi – no 1,7 miljoniem tonnu 2000.gadā līdz 24,5 miljoniem tonnu 2013.gadā. Puse no šī apjoma tiek saražota Eiropas Savienībā, teju trešdaļa – Ziemeļamerikā un pārējais apjoms – Krievijā un Āzijas valstīs.

Eiropā lielākais kurināmo koksnes granulu ražotājs ir Vācija. 2013. gadā šajā valstī tika saražoti 2,2 miljoni tonnu granulu. Tai seko Zviedrija (1,3 milj. t), Latvija (1,2 milj. t) un Austrija (950 tūkst. t). Šeit gan atzīmēts, ka Vācija 2013.gadā bija vienīgā Eiropas valsts, kurā granulu ražošanas apjomi saruka. Neraugoties uz mazāku pieprasījumu, puse no granulu ražotājiem Eiropā pārliecināti, ka līdz 2020.gadam šīs produkcijas kopējie izlaides apjomi turpinās pieaugt, jo sevišķi Eiropas centrālajā daļā.

80% no visa pasaulē saražoto granulu apjoma tiek patērēti ES valstīs un tikai 11% – Ziemeļamerikā. Visplašāk kurināmās granulas izmantotas Lielbritānijā, Itālijā, ASV, Zviedrijā, Dānijā un Vācijā. Lielbritānijā, Beļģijā un Nīderlandē koksnes granulas pamatā tiek izmantotas elektroenerģijas ieguvei. Tikmēr Itālijā un Vācijā – pamatā siltumenerģijas ieguvei. Elektroenerģijas ražošanā kopumā tiek patērētas aptuveni 2/3 no visa pasaulē saražotā granulu apjoma, bet siltumenerģijas ražošanā – aptuveni 1/3. Naftas cenu pazemināšanās rezultātā ar koksnes produktiem darbināmo apkures krāšņu un katlu pārdošanas apjomi gan visā pasaulē 2014.gadā būtiski samazinājās. Un tuvākajā perspektīvā pēc ekspertu aplēsēm šī tendence turpināsies.

 

Raksts: “80% мирового объема производства пеллет потребляется в странах ЕС”, Lesprom Network, publ. 06.03.2015

Avots: www.lesprom.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *