Tuvojas pasaules lielākais notikums meža nozarē – izstāde «Ligna»

Reizi divos gados liela daļa kokrūpnieku no visas pasaules kravā koferus un plāno lidojumu uz Vāciju – tur, kā ierasts – pavasarī, Hannoveres izstāžu sabiedrība Deutsche Messe rīko starptautisko kokapstrādes tehnoloģiju izstādi Ligna. Jau kopš 90. gadu beigām to regulāri apmeklē arī daudzi Latvijas uzņēmēji, kurus piesaista Ligna iespaidīgais mērogs un inovācijas, kuras iekārtu un instrumentu ražotāji, kā likums, cenšas pirmo reizi prezentēt tieši šajā izstādē. Šogad Ligna notiks no 11. līdz 15. maijam un, ņemot vērā Latvijas kokapstrādes nozares veiksmīgo attīstību, paredzams, ka to apmeklēs īpaši liels pašmāju kokrūpnieku pulks. Bet, ko tad īsti šoreiz Lignā redzēsim?

«Vairāk starptautisku uzņēmumu. Vairāk inovāciju. Vairāk savstarpējās tehnoloģiju integrācijas,» sola Dr. Johens Koklers, par Lignu atbildīgais izstāžu sabiedrības Deutsche Messe valdes loceklis. Izstādē, kā vienmēr, tiks prezentēti risinājumi ikvienam kokapstrādes tehnoloģiskajam procesam: zāģētavām, finiera un plātņu ražošanai, industriālajai mēbeļu rūpniecībai, galdniecībai, mežizstrādei, kā arī plašs tehnoloģiju spektrs enerģijas iegūšanai no koksnes. Šogad tās visas apvienos viena centrālā tēma – integrētā ražošana. «Ligna ir vieta, kas obligāti jāapmeklē, ja jūs vēlaties uzzināt pēdējos jaunumus ražošanas automatizācijas un digitalizācijas jomā,» uzsver Johens Koklers. «Mūsdienu konkurences apstākļos pastāvēt var tikai tie, kuri seko līdzi un aktīvi apgūst jaunākās tendences. Un kokapstrādes nozari ir sasniegusi industriālā revolūcija 4.0, kas nozīmē ražošanas posmu pilnīgu savstarpēju integrāciju. Lai izmantotu šīs tendences priekšrocības un saglabātu konkurētspēju, ražotājiem ir jāoptimizē datu plūsma. Tas ir vienlīdz svarīgi gan masveida produkcijas ražotājiem, gan individuālu pasūtījumu veicējiem. Tuvākajā nākotnē detaļu sagataves, apstrādes iekārtas un loģistikas sistēmas būs spējīgas autonomi sazināties savā starpā, IT un telekomunikāciju tehnoloģijas ar ražošanu saplūdīs nemanāmā, integrētā sistēmā. Tā ir jauna ražošanas paradigma, un tā piedāvā neaptveramas iespējas ikvienam tirgus dalībniekam.»

Starp interesantākajiem jaunumiem, kas sagaida šā gada Lignas apmeklētājus, noteikti jāmin universālās apstrādes iekārtas, ko prezentēs vairāki izstādes dalībnieki. Tās būs spējīgas apstrādāt ne tikai koksni, bet arī plastmasu, kompozītmateriālu plātnes, izolācijas materiālus un būvmateriālus. Dažas no iekārtām spēs apstrādāt pat vieglus alumīnija sakausējumus. Šādas «ne-tikai-koksnes» iespējas ir liela priekšrocība daudzās jomās, piemēram, treileru, jahtu un ekskluzīvu lidmašīnu vai automašīnu salonu ražošanā. Turklāt spēja ar vienām un tām pašām iekārtām vienlīdz veiksmīgi apstrādāt ne tikai koksni, bet arī plastmasu un kompozītmateriālus kļūst aizvien aktuālāka arī galdniecībā.

Cits būtisks jaunievedums ir Wood Industry Summit jeb mežsaimniecībai un kokapstrādei veltīts forums ar kontaktbiržas elementiem, ko Deutsche Messe organizē sadarbībā ar Vācijas Mežsaimniecības padomi. Katra samita diena sāksies ar īsu prezentāciju par kādu meža nozarē būtisku tēmu, kam sekos lekcija par tirgus iespējām kādā no valstīm. Dienas turpinājumā sekos izstādes dalībnieku dažādu inovatīvu risinājumu prezentācijas, savukārt noslēgumā paredzēta ekskursija pa izstādes ekspozīcijām un ekspertu paneļdiskusijas.

Gaidāmajā izstādē piedalīsies vairāk nekā 1500 dalībnieku no pāri par 40 valstīm; kopējā ekspozīciju platība būs apmēram 120 000 m2. Kā sola organizatori, šogad būs salīdzinoši daudz jaunpienācēju. Ja neskaita Vāciju, visvairāk stendus rezervējuši uzņēmumi no tādām valstīm kā Itālija, Austrija, Ķīna, Zviedrija, Taivāna, Šveice, Turcija, Francija, Spānija un ASV. Runājot par Lignu, apzīmējums «parādīt visai pasaulei» nebūt nav par skaļu, jo 2013. gadā izstādi apmeklēja 90 000 interesentu no vairāk nekā 90 pasaules valstīm. Šogad apmeklētāju skaits tiek prognozēts vēl lielāks, jo kopējais koksnes patēriņš un apstrādes apjoms pasaulē turpina palielināties. Turklāt gan ekspozīciju platības, gan apmeklētāju skaita ziņā Ligna ir vairākkārt lielāka par citām pasaules kokapstrādei veltītajām izstādēm.

 

Raksts: “Lignas gads”, Pauls Beķeris, žurnāls “Baltijas Koks” (Februāris – Marts 2015)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *