Zāģēto kokmateriālu tirdzniecības tendences pasaules tirgū 2014.gadā

Vairums pasaules mēroga lielāko zāģmateriālu eksportētājvalstu 2014.gadā piegādes apjomus uz ārējiem tirgiem palielināja par 5 – 8% salīdzinājumā ar 2013.gadu, ziņo Wood Resource Quarterly. Šo valstu vidū ir Kanāda, Krievija, Somija, Zviedrija un Vācija. 15 lielāko eksportētājvalstu vidū apjomus pērn samazināja tikai Austrija, ASV, Jaunzēlande un Čehija.

ASV skujkoku zāģmateriālu patēriņš līdz ar situācijas uzlabošanos dzīvojamo māju būvniecības sektorā 2014.gadā palielinājās par 6,9%. Lielāks pieprasījums veicinājis zāģmateriālu ražošanas apjomu palielināšanos tieši valsts rietumu un dienvidu štatos. Tikmēr Kanādas provincē Britu Kolumbijā esošajās kokzāģētavās izlaides apjomi samazinājās. Zāģmateriālu cenas ASV 2014.gadā bija izteikti svārstīgas. Piemēram, dzeltenās priedes zāģmateriālu cenas variēja no 198 dolāriem līdz 284 dolāriem par kubikmetru. 2015.gada februārī vidējā skujkoku zāģmateriālu cena ASV tirgū bija aptuveni 250 dolāri par kubikmetru.

Zviedrijā un Somijā skujkoku zāģmateriālu cenas 2014.gada rudenī pazeminājās par teju 13%, kas skaidrojams ar noieta mazināšanos eksporta tirgos gada otrajā pusē. Neraugoties uz to, ka pieprasījums pēc zāģētajiem kokmateriāliem ārējos tirgos samazinājās, Ziemeļeiropas valstīs zāģmateriālu ražošanas sektorā izlaides apjomi netika samazināti tādā apmērā, lai pirmajā pusgadā sasniegtās augstās zāģmateriālu pārdošanas cenas saglabātos arī gada otrajā pusē.

Japānā līdz ar patēriņa nodokļa palielināšanu 2014.gada pavasarī jaunu dzīvojamo koka māju būvniecības apjomi gada griezumā saruka par 11%. Samazinoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem, negatīvi tika ietekmēta arī vietējā rūpniecība. Pieprasījuma un vietējās valūtas vērtības samazināšanās rezultātā zāģmateriālu cenas ASV dolāru izteiksmē Japānā pērn ievērojami pazeminājās. Arī Ķīnā pieprasījums pēc zāģmateriāliem 2014.gada otrajā pusē būtiski samazinājās, piemēram, 4.ceturksnī imports salīdzinājumā ar 3.ceturksni samazinājās par 9% un gada griezumā – par 6%. Neraugoties uz to, zāģmateriālu tirdzniecības cenas šajā valstī būtiski neizmainījās. Kopumā pērn Ķīnā ievesti 25,6 miljoni kubikmetru skujkoku zāģmateriālu, kas ir par 6,7% vairāk nekā 2013.gadā, ziņo China Wood.

 

Raksts: “Softwood lumber prices fell towards the end of 2014 in the US, Japan and the Nordic countries”, Wood Resources International LLC, publ. 18.03.2015

Avots: http://news.cision.com/wood-resources-international-llc/r/softwood-lumber-prices-fell-towards-the-end-of-2014-in-the-us–japan-and-the-nordic-countries,c9742269

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *