Iekšējo sienu apdare ar koku: praktiski un skaisti

Sienām telpā tiek pievērsta vislielākā uzmanība un tieši tamdēļ jāizvēlas kvalitatīvu un interesantu sienas apdares materiālu. Koks ir viens no izplatītākajiem celtniecības materiāliem. Tas ir ilgizturīgs, ekoloģiski tīrs un ārēji pievilcīgs produkts. Dabīgā koka izmantošana vienmēr sniedz iespēju radīt stilīgu interjeru un nodrošināt mitruma apmaiņas procesus, kas savukārt nodrošina labvēlīgu telpas mikroklimatu. Apdares veidu priekšrocības un trūkumi:

  • Vagondēļu izmantošana telpas iekšējā apdarē ir viens no ekonomiskākajiem apdares veidiem. Parasti apdarē izmanto dekoratīvos dēļus, kurus izgatavo no tādiem kokiem kā priede, egle, liepa, apse, lapegle, ozols, alksnis, ciedra un citi. Šāda apdare ir izturīga pret mehānisko iedarbību, viegli montējama, tai piemīt laba skaņas izolācija un nav dārga. Kā trūkumu var minēt iespēju ieviesties sēnītei un insektiem, kā arī materiāls slikti panes mitrumu un temperatūras svārstības.
  • Eiropas vagondēļi izskatās kā parasti dēļi, bet to izgatavošanai izmanto augstas kvalitātes materiālus, kas apstrādāti pēc Eiropas kvalitātes standartiem. Viena no izteiktām atšķirībām – gareni padziļinājumi, kas paredzēti ventilācijai. Tie kalpo kā aizsardzība no kondensāta, kā arī no spiediena koksnes iekšpusē.
  • Guļbūves imitācija – viens no koka apdares materiāliem; visbiežāk tiek izgatavots no egles vai priedes. Līdzīgi kā vagondēļi materiāls nav dārgs. Priekšrocības: ilgderīgums, izturība, lieliska siltumizolācija un skaņas izolācija, vienkārša montāža, augstas pakāpes ugunsdrošība, jo materiāls piesūcināts ar antiseptiķiem un antipirēniem, praktiski netiek inficēts ar sēnītēm un neieviešas kukaiņi.
  • Dabīgās koka tapetes – finiera ruļļi, kas izgatavoti no vērtīgām koksnes sugām, biezums 0,1 – 0,6 mm. Pastāv vairāki koka tapešu veidi, kas izgatavoti no vairāk nekā 100 koka sugām. Katram no tiem piemīt citādāka finiera struktūra, finieris tiek līmēts virsū biezam papīram. Lai saglabātu labvēlīgu izskatu, šādas tapetes nepieciešams pārklāt ar laku, vasku vai eļļu. Papildu tam, koka tapetes saules staru ietekmes rezultātā var mainīt krāsu, kā arī piebriest gadījumos, ja uz tām ticis ūdens. Vēl viens trūkums – viegli var ieviesties sēnītes un kukaiņi.
  • Tapetes no termokoksnes – dabīgā koka tapešu alternatīva, uzskatāms par praktiskāku variantu, jo, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ārējo faktoru iedarbības rezultātā nemaina izskatu, ir mitrumu izturīgas, ugunsdrošas, kalpo ilgu laika periodu, tajā neieviešas sēnītes un citi kaitēkļi.
  • Dekoratīvie sienas paneļi – viens no dārgākajiem apdares materiāliem, kas izgatavots no vērtīgas koksnes. Pieejami sendvičtipa paneļi, kas aprīkoti ar dārgas koksnes finieri. Videi draudzīgāki ir ar vasku noklāti paneļi.

 

Raksts: “Iekšējo sienu apdare ar koku: praktiski un skaisti”, Būvniecības portāls abc.lv, publ. 19.03.2015

Avots: http://www.abc.lv/raksts/abc_raksts/ieksejo-sienu-apdare-ar-koku-praktiski-un-skaisti/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *