Teorija skolas solā, prakse – reālā darba vidē uzņēmumos

Nu jau otro mācību gadu pilotprojekta ietvaros sešās Latvijas profesionāli tehniskajās skolās profesijas apguve notiek, izmantojot darba vidē balstītas mācības. To būtība – teoriju audzēkņi apgūst skolas solā, taču praksi – reālā darba vidē uzņēmumos. Kopumā pagājušajā mācību gadā pilotprojektā bija iesaistīti 138 audzēkņi 17 dažādās mācību programmās sadarbībā ar 29 uzņēmumiem, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) dati.

Šajā 2014./2015. mācību gadā pilotprojektā iesaistījušās vēl 22 profesionālās skolas, pilotprojektā piedalās 490-500 audzēkņu. IZM valsts sekretāra p. i. Evija Papule stāsta, ka tādējādi šogad pilotprojektā ietvertas teju visas lielākās profesionālās skolas. «Par vispārēju pāreju uz darba vidē balstītām mācībām varēs runāt tad, kad Saeima pieņems likumu par profesionālo izglītību, un iecerēts, ka šāds likums stāsies spēkā 15. maijā un tam sekos atbilstošo Ministru kabineta noteikumu pieņemšana,» izklāsta E. Papule.

Viena no skolām, kurā jaunieši mācās atbilstoši pilotprojektam, ir Ogres Valsts tehnikums (OVT), tajā jaunieši iegūst profesiju gan elektronikā un datorsistēmās, gan būvdarbos un mežizstrādē. OVT ilggadējā direktore Ilze Brante stāsta, ka tehnikums noslēdzis vairākus sadarbības līgumus ar apkārtnes uzņēmumiem. Atsaucība no uzņēmumiem ir pietiekami liela un praksi tajos iziet gan topošie elektronikas speciālisti, gan namdari un meža izstrādes tehniķi. Tiesa, strādāt ar datorizētajām meža tehnikas mašīnām ļauts vien trešā un ceturtā kursa audzēkņiem.

Pilotprojektā iesaistījušies arī audzēkņi no Valmieras Profesionālās vidusskolas, Rīgas Valsts tehnikuma, Ventspils tehnikuma, Jelgavas tehnikuma un Jelgavas Amatu vidusskolas. Jāteic, ka līdzīgu pieeju mācībām īsteno arī profesionālās skolas, kuras tieši nav iesaistītas pilotprojektā. Piemēram, Rēzeknes tehnikuma direktore Benita Virbule stāsta, ka uz galda parakstīšanai jau stāv līgumi ar vairākiem uzņēmumiem par prakses vietu nodrošināšanu. Īpaši aktīvi sadarbībā ir tādi uzņēmumi kā Latgales galdnieks un Rēzeknes galdnieks.

Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts atzīst, ka šādas darba vidē balstītas mācības ir pareizākais veids profesijas apguvei un tam, kā darba devēji var ietekmēt mācību procesu. «Mūsu asociācija arī piedalās mācību programmu satura izstrādē, tas ir labākais ceļš, kā varam piedalīties jauno darbinieku sagatavošanā saviem uzņēmumiem,» uzsver A. Bukonts.

 

Raksts: “Teorija skolas solā, savukārt prakse – uzņēmumā”, Rūta Kesnere, Diena, publ. 02.04.2015

Avots: http://www.diena.lv/latvija/zinas/teorija-skolas-sola-prakse-uznemuma-14093376

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *