Jelgavā darbu uzsākusi jauna kokapstrādes ražotne

Jelgavā izveidota jauna ražotne – «Cross Timber Systems», kas ražo krusteniski līmētus koka paneļus (zināmi arī kā CLT vai X-lam). «Iekārtas sāka strādāt apmēram pirms mēneša, un pirmajam pasūtījumam jābūt gatavam jau aprīļa vidū,» norāda uzņēmuma valdes loceklis Andris Dlohi.

Šobrīd jaunajā ražotnē strādā desmit darbinieki – astoņi ražošanā un divi administrācijā -, bet nākotnē plānots nodarbināt ap 30 darbinieku. Pagaidām gan jauni darbinieki meklēti netiek. Saņemti arī pirmie pasūtījumi – jau aprīļa vidū pirmā krava dosies uz Vidzemi, kur no masīvkoka paneļiem tiks būvēta privātmāja. Bet nākamās kravas ceļos uz Zviedriju, kur no Jelgavā saražotajiem koka paneļiem taps sociālā māja un plašs laivu tirdzniecības salons (priekšstatam – kaut kas līdzīgs autosalonam, tikai tajā tiks tirgotas laivas). Interesi par jaunajiem Jelgavā ražotajiem masīvkoka paneļiem izrādījuši būvnieki un arhitekti no vairākām valstīm – Beļģijas, Nīderlandes, Francijas, Lielbritānijas, Šveices, Zviedrijas, Norvēģijas.

Uzņēmuma pārstāvji stāsta, ka atšķirībā no Eiropas un pasaules prakses Latvijā līmēto masīvkoka paneli kā daudzstāvu dzīvojamo māju būvmateriālu vēl nepazīst. «Mēs kopīgi ar atbilstošo nozaru un institūciju vadošajiem speciālistiem esam izveidojuši darba grupu, lai izstrādātu priekšlikumus izmaiņām un papildinājumiem normatīvajos aktos un virzītu tos uz apstiprināšanu,» uzsver uzņēmuma pārstāvis Māris Avotiņš, ticot, ka iecerēto izdosies panākt. «Mums jau ir ieinteresēti klienti no Rīgas, kuri uzticas mūsu uzņēmumam un plāno realizēt daudzstāvu daudzdzīvokļu mājas projektu no masīvkoka paneļiem,» viņš norāda.

Lai apliecinātu produkta kvalitāti, uzņēmums veiks vairākus testus: izturības pārbaudi, lai iegūtu CE marķējumu, pārbaudīs dēļu zobu savienojumu stiprību, līmes īpašības un degšanas ātrumu. Testēšana varētu ilgt apmēram trīs mēnešus. Jāpiebilst, ka paneļi tiek ražoti no vietējās egles un priedes, kā arī no lapegles, kas importēta no Krievijas. Jaunā ražotne atrodas biznesa parka «NP Properties» telpās bijušajā RAF rūpnīcas teritorijā. Tās izveidē investēti apmēram desmit miljoni eiro – tas sevī ietver gan būvdarbus, gan iekārtu iegādi, gan uzņēmuma apgrozāmos līdzekļus. Telpu pielāgošanai un pārbūvei izlietoti apmēram divi miljoni eiro, bet visdārgākā pozīcija projektā jeb ap 60 procentiem no visām izmaksām ir iekārtu iegāde. Tās vestas no Vācijas, Austrijas un Itālijas, un šobrīd iekārtu ražotāju pārstāvji Jelgavā apmāca ar iekārtām strādāt uzņēmuma darbiniekus. 1,89 miljonu eiro atbalstu tieši iekārtu iegādei izdevies piesaistīt no LIAA, bet pārējo uzņēmuma īpašnieki nodrošinājuši paši un ņēmuši kredītu bankā.

«Cross Timber Systems» plāno gadā saražot 25 000 kubikmetrus plākšņu gadā, strādājot divās maiņās piecas dienas nedēļā. Lai pašiem būtu mazāk jānodarbojas ar saražoto paneļu montāžu, uzņēmums vienojies par sadarbību ar citu Jelgavas uzņēmumu – «Zemgales tehnoloģisko centru» -, kas ražo un uzstāda koka konstrukciju mājas. «Zemgales tehnoloģiskā centra» galvenais tirgus šobrīd ir Skandināvija, bet mājas būvētas arī Vācijā, Francijā, Šveicē, Itālijā, Spānijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Zviedrijā un Norvēģijā.

Plānots, ka uzņēmums strādās ar nulles atlikumu – koksnes atlikumi tiks pārdoti kā kurināmais.

 

Raksts: “RAF teritorijā darbu sākusi jauna kokapstrādes ražotne”, Ilze Knusle-Jankevica, publ. 07.04.2015

Avots: http://www.jelgavasvestnesis.lv/page/121?news_id=28759

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *