Diskutē par atjaunojamās enerģijas plašāku izmantošanu un dabas aizsardzību

Trešdien, 15.aprīlī, turpinoties ES vides un enerģētikas ministru neformālajai sanāksmei, notika abu nozaru ministru apvienotā sesija, kuras laikā ministri diskutēja par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, ņemot vērā arvien plašāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Diskusija pulcēja ES dalībvalstu vides un enerģētikas ministrus, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstu pārstāvjus, kā arī Eiropas Komisijas vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisāru Karmenu Vellu (Karmenu Vella). Tikšanos vadīja Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece – Ozola un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Lai samazinātu enerģētisko atkarību un mazinātu klimata pārmaiņas, ES dalībvalstu uzmanība ir vērsta uz vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanas palielināšanu. Tomēr tam var būt zināma negatīva ietekme uz bioloģisko daudzveidību. Tāpēc Eiropas ekonomikas konkurētspējas un enerģētikas drošības palielināšanai jābūt cieši saistītai ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un pasākumiem klimata pārmaiņu samazināšanai.

Vides un enerģētikas ministri apmainījās ar viedokļiem par diviem jautājumiem – valstu nacionālā pieredze enerģētikas un bioloģiskās daudzveidības politikas veidošanā un īstenošanā, kā arī ieguvumi no tehnoloģiskās neitralitātes principu īstenošanas. Ministri bija vienisprātis, ka bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu elastīguma palielināšanai ir jāiet roku rokā ar Eiropas ekonomikas konkurētspējas palielināšanu, enerģētisko drošību un pasākumiem klimata pārmaiņu samazināšanai.

Diskusiju laikā ministri norādīja, ka, definējot turpmākos rīcības virzienus, ir svarīgi izvērtēt to potenciālo ietekmi, iespējas un izaicinājumus, lai jau sākotnēji identificētu riskus, kas varētu rasties starp atjaunojamās enerģijas plašāku izmantošanu un dabas aizsardzību. ES ir būtiski rast līdzsvaru starp abiem šiem mērķiem.

Enerģētikas Savienības Pētniecības, inovācijas un konkurētspējas dimensijā kā viens no rīcības virzieniem noteikts jaunās paaudzes atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju attīstība, kas ietver arī videi draudzīgas ražošanas, biomasas un biodegvielas, kā arī enerģijas uzglabāšanas tehnoloģiju plašāku izmantošanu. Jaunajā Atjaunojamās enerģijas pakotnē Eiropas Komisija definēs jauno ES politiku ilgtspējīgai biomasas un biodegvielu izmantošanai, kā arī normas, kas palīdzēs izmaksu ziņā visefektīvāk sasniegt ES izvirzīto mērķi 2030. gadam.

Balstoties uz šodienas diskusijām, Latvijas prezidentūra sagatavos kopsavilkumu tālākās ES enerģijas un klimata, kā arī dabas un bioloģiskās daudzveidības politikas izstrādei.

 

Raksts: “ES jārod līdzsvars starp bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu”, Ekonomikas ministrija, publ. 15.04.2015

Avots: https://www.em.gov.lv/lv/jaunumi/4931-es-jarod-lidzsvars-starp-biologiskas-daudzveidibas-saglabasanu-un-atjaunojamo-energoresursu-plasaku-izmantosanu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *