Bērniem paredzēto mēbeļu izgatavošana – niša ar potenciālu

Latvijā ir labas mēbeļu ražošanas tradīcijas; bērniem paredzēto priekšmetu izgatavošana ir ar lielām eksporta iespējām. Tā secināms pēc nozares uzņēmēju teiktā. «Bērnu mēbeles ražojam jau aptuveni desmit gadus un šobrīd esam vieni no tirgus līderiem Latvijā šajā segmentā,» saka Andris Jansons, SIA Daiļrade Koks valdes priekšsēdētājs. Uzņēmumam ir piecas ražotnes, tajās strādā aptuveni 570 darbinieki. Konsolidētais uzņēmuma apgrozījums 2014. gadā sasniedza 19,8 miljonus eiro, no kuriem bērnu mēbeļu ražošana nodrošina aptuveni sešus līdz septiņus miljonus eiro, tostarp gan pašu zīmola, gan citiem uzņēmumiem ražotas mēbeles. Pamatā SIA Daiļrade Koks visu saražoto eksportē, bet aptuveni 10% paliek Latvijā.

«Ideja par sērijveida bērnu mēbeļu ražošanu izauga ģimenē pirms pieciem gadiem, kad pašiem radās tāda vajadzība. Tā kā ar vīru ikdienā darbojamies dizaina jomā, gribējām saviem bērniem radīt ko īpašu. Viss sākās ar pirmajiem prototipiem pašu bērnistabā, kas pamazām izveidojās par sērijveida mēbelēm ar zīmolu Kukuu. Tikai pēc sekmīgas dalības starptautiskā izstādē Vācijā izlēmām pievērsties šai lietai nopietni, jo jau sākotnēji sapratām, ka orientēties tikai uz vietējo tirgu nav racionāli,» atklāj Aija Priede-Sietiņa, Kukuu (SIA My place) dizainere un dibinātāja. Bērnu mēbeles pēc uzņēmuma dizaina tiek ražotas pie ārpakalpojumu sniedzējiem. Līdzīgi strādā arī SIA Yappy Kids. «Esam dizaineri un uzņēmumam ir partneri, kuri pēc mūsu skicēm ražo mēbeles,» stāsta Jevgeņija Frolova, SIA Yappy Kids īpašniece. Kompānija darbu sākusi pavisam nesen – šī gada sākumā, bet tās ambīcijas ir lielas – piecos gados uzņēmums vēlas kļūt par nozīmīgāko bērnu mēbeļu ražotāju Latvijā, šobrīd sortimentā esošās gultiņas un pārtinamās kumodes, papildinot ar citām bērnistabas mēbelēm un tekstilizstrādājumiem.

«Līdz šim brīdim uzņēmums ir spējis attīstīties pašu spēkiem, soli pa solim bez investoru piesaistes, kāpinot katru gadu apgrozījumu. Pērn uzņēmuma apgrozījums audzis par 40%, palielinot produktu noietu ārvalstīs,» saka A. Priede-Sietiņa. 2013. gadā SIA My place apgrozījums bija 72,1 tūkstotis eiro, bet 2014. gadā apgrozījums bijis ap 101 tūkstoti eiro. Lielākā daļa produkcijas tiek realizēta ārvalstīs – Francijā, Vācijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Itālijā, Honkongā, Austrālijā, Dienvidāfrikā u.c. valstīs. 25% no apgrozījuma veido noiets Latvijas tirgū. Viņa norāda, ka jau no pirmsākumiem uzņēmums orientējās uz eksportu. «Ir pierādījies, ka ar noietu vietējā tirgū mēs nebūtu spējīgi attīstīties un diez vai šodien vispār pastāvētu,» spriež A. Priede-Sietiņa.

Yappy Kids ir savs interneta veikals, un uzņēmums sadarbojas ar aptuveni 15 tirdzniecības vietām Baltijā, taču tie nav internetveikali. «Mums ir svarīga cilvēku attieksme pret mūsu zīmolu un produktiem, tāpēc rūpīgi izvēlamies sadarbības partnerus,» saka J. Frolova.

 

Raksts: “Bērnu mēbeles – niša ar potenciālu”, Anda Asere, publ. 23.04.2015

Avots: http://www.db.lv/razosana/bernu-mebeles-nisa-ar-potencialu-431287/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *