Oktobrī pozitīvo kāpumu apstrādes rūpniecībā palīdz nodrošinās arī kokapstrāde

Kopumā gada desmit mēnešos apstrādes rūpniecības izlaide bija par 3,9% lielāka nekā 2014.gada attiecīgajā periodā. Tomēr šogad oktobrī, lielā mērā bāzes efekta dēļ, apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi bija par 2,4% mazāki nekā pagājuša gada oktobrī (pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem).

Tāpat kā iepriekšējos gada mēnešos, arī oktobrī lielākais pozitīvais devums apstrādes rūpniecības izaugsmē bija kokapstrādes, metālu ražošanas, datoru, elektrisko un optisko iekārtu, ķīmiskās rūpniecības, kā arī mašīnu un iekārtu ražošanas nozarēm.

Kokapstrādē oktobrī ražošanas apjomi bija par 3,7% lielāki nekā pirms gada, bet kopumā desmit mēnešos nozarē bija saražots par 6% vairāk produkcijas nekā pirms gada. Strauji pieauguma tempi joprojām vērojami datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā. Šajā nozarē produkcijas apjomi oktobrī bija par 14% lielāki, bet kopumā gada desmit mēnešos – par gandrīz 40% lielāki nekā pirms gada. Trešo mēnesi pēc kārtas stabili pieauguma tempi gada griezumā vērojami ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (pieaugums par 2,4%). Savukārt mašīnu un iekārtu ražošanā oktobrī tika saražots par 6,8% vairāk nekā pirms gada.

Vienlaikus atsevišķās apakšnozarēs ražošanas apjomi atpaliek no pagājušā gada līmeņa. Pārtikas rūpniecībā oktobrī izlaides apjomi bija par 10,6% mazāki nekā pirms gada. Straujo kritumu lielā mērā noteica ievērojams ražošanas apjomu samazinājums zivju pārstrādē. Kopumā šogad desmit mēnešos pārtikas rūpniecībā ražošanas apjomi bija par 5,4% mazāki nekā pirms gada. Arī dzērienu ražošanas nozarē izlaides apjomi gan oktobrī, gan desmit mēnešos kopumā atpaliek no pagājušā gada līmeņa.

Būvniecības nozares vājā izaugsme negatīvi ietekmē nemetālisko minerālu ražošanas nozari, kur oktobrī bija saražots par 15,8% mazāk produkcijas nekā pirms gada. Jau ilgāku laika periodu samazinās izlaides apjomi apģērbu ražošanas nozarē. Oktobrī gada griezumā samazinājās arī gatavo metālizstrādājumu, elektrisko iekārtu, kā arī transportlīdzekļu ražošanas apjomi.

Neraugoties uz kritumu oktobrī, sagaidāms, ka ražošanas apjomi apstrādes rūpniecībā turpinās augt, ko sekmēs izaugsme lielākajā eksporta tirgū – ES valstīs. Vienlaikus, lai apstrādes rūpniecības izaugsme būtu straujāka, nepieciešams paaugstināt produktivitāti un apgūt jaunus eksporta tirgus.

 

 

Avots: Apstrādes rūpniecības apjomi desmit mēnešos pieauguši par gandrīz 4%, LR Ekonomikas ministrija (publ.4.12.2015), uz orģinālavotu: www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *