Latvijā konstatē bīstamu, alkšņu slimību izraisošu sēni

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā paraugos atrasta bīstama, alkšņu slimību izraisoša sēne “Phytophthora alni”. Minētā slimība ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta. “Phytophthora alni” izraisa alkšņu nopietnu saslimšanu. Biežāk tiek inficēts melnalksnis, retāk – baltalksnis.

Kā norāda VAAD, slimības galvenie izplatīšanās veidi ir ar ūdeni un stādāmo materiālu. Upju ūdens pārnes bīstamās sēnes sporas vai mizu un koksnes gabaliņus ar patogēna micēliju. Inficēšanos var arī sekmēt, ja koki aug pārplūstošās vietās. Savukārt stādaudzētavās un apstādījumos slimību var izplatīt ar stādāmo materiālu un ūdeni, ko izmanto augu laistīšanai. Slimības raksturīgie simptomi ir mazāka izmēra lapu veidošanās inficētajiem kokiem. Vērojama arī lapu dzeltēšana un koku vainagu izretināšanās. Savukārt uz stumbru mizas, tuvāk zemei, veidojas melni, nekrotiski plankumi, kas var izplesties pat divu līdz trīs metru augstumā. Infekcijai pastiprinoties, koki vairumā gadījumu aiziet bojā.

Avots: “Konstatēta alkšņu slimību izraisoša sēne Phytophthora alni Brasier & S.A.Kirk”, Valsts augu aizsardzības dienests, publ. 28.01.2016, uz oriģinālavotu: www.vaad.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *