Šobrīd noslēgto piegāžu līgumus skaits ir zems starp Baltijas zāģmateriālu produkcijas izplatītājiem

Līdz šim Baltijas zāģmateriālu produkcijas izplatītājiem izdevies noslēgt vien dažus piegādes līgumus uz šā gada pirmo ceturksni. Prognozēts, ka skujkoku zāģmateriālu cenas turpinās kristies. Līdz pagājušā gada decembra vidum produkcijas piegādes varēja veikt tie izplatītāji Baltijā, kam bija noslēgti piegādes līgumi par skujkoku zāģmateriāliem uz 2016.gada 1.ceturksni. Produkcijas izplatītāji skaidro, ka Eiropas pircēju pirktspējas samazināšanās saistīta ar sezonālo pieprasījuma kritumu šajā laika periodā. Kopumā pieprasījums vērtējams kā ļoti labs (esošajām izmaiņām raksturīga īslaicīga ietekme). Savukārt,  šā gada janvāra vidū jau noslēgtie līgumi par zāģmateriālu piegādēm no Baltijas valstīm saistīta ar produkcijas krājuma samazināšanos klientu pusē. Zāģbaļķu krājumi kokmateriālu tirdzniecībā un kokapstrādes nozarē saglabājusies salīdzinoši zemā līmeni, tādēļ produkcijas piegādātāji uzskata, ka aktīva krājuma atjaunošana atsāksies gada pirmajā ceturksnī.

Kokmateriālu, t.sk. priedes zāģmateriālu, piedāvājums ir augsts un tuvākajā laikā produkcijas piedāvājums un pieprasījums izlīdzināsies (īpaši egles zāģmateriālu sektorā). Taču zāģmateriālu piegādes no Skandināvijas un Austrumeiropas saglabāsies augstā līmenī jau gada pirmajās dienās un visticamāk sīva konkurence būs pasūtījuma iegūšanā. Paredzams, ka cenas pirmajā ceturksnī nedaudz samazināsies dēļ lejupslīdošās tendences pēdējos trīs mēnešos pagājušajā gadā. Baltijā skujkoku zāģmateriālu cenas vidēji samazinājusies jau par 2-3 eiro/m3 pagājušajā gada pēdējā ceturksnī.

Baltijas pircēji izvēlas iegādāties produkciju no sava reģiona koksnes pārstrādes uzņēmumiem. Neskatoties uz augsto skujkoku zāģmateriālu piedāvājumu, kas pieejams Baltijas valstīs, Krievijas izplatītāji spējuši palielināt piegādes apjomus uz šo reģionu kopš pagājušā gada vidus, kas sākotnēji bija paredzēts Vidusāzijas tirgum. Abu skujkoku sugu zāģmateriālu cenas no Krievijas ziemeļrietumu reģiona ir līdzvērtīgas Baltijas kokmateriālu cenām, taču to produkcijas kvalitāte bieži vien ir labāka, bet Baltijas pircēji tomēr izvēlas pirkt no sava reģiona produkcijas piegādātājiem dēļ uzticamajām piegādēm. Lielā mērā tas saistīts ar to, ka Krievijas ziemeļrietumu reģiona ražotāji bieži piedāvā sortimentu ar vienu vai diviem izmēriem un tikai daži uzņēmumi spēj piedāvāt sortimentus ar izlases garumiem.

Pateicoties paredzamajam pieprasījuma kritumam, diezgan daudzu Baltijas koksnes pārstrādātāju ražošanas apjomi samazinājušies pēdējo nedēļu laikā. Ziemassvētku brīvdienu un gadu mija svētku dēļ Baltijas ražošanas uzņēmumi, kā ierasts, pārtrauca ražošanu uz vairākām dienām. Reģiona pārstāvji uzskata, ka ražošanas izlaides apjoma samazinājums tikai palīdzēs atjaunot līdzsvaru tirgū. Ražotāji, vērtējot 2015.gadu kopumā, informē, ka izlaides apjoms saglabājies iepriekšējā gada līmenī. Daži uzņēmumi spējuši sasniegt pat nedaudz lielākus ražošanas apjomus.

Sakarā ar nelabvēlīgo attīstības izmaksas, arī peļņa radītāji ir pasliktinājušies Baltijas koksnes pirmapstrādes nozarē. Zāģmateriālu cenas, piemēram, ir samazinājušās straujāk nekā tiem, apaļkoksnes cenas. Baltijā ražoto (neapstrādāto) egles zāģmateriālu cena bez piegādes ir 180-185 eiro/m3. Savukārt, Centrāleiropas tirgū Baltijas valstīs ražotos garumā līmētos (ēvelētos) kokmateriālus pārdod aptuveni par 208 eiro/m3 bez piegādes.

 

Avots: “Baltic shippers have so far only managed to conclude a few contracts for the first quarter”, EUWID No 1/2.2016, 38 p.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *