2016.gada dabas simbolu TOP 5

Iesākot jaunu gadu, Latvijas dabaszinātniekus pārstāvošas biedrības un organizācijas nosauc gada dabas simbolus. Piedāvājam iepazīties ar 2016. gada dzīvnieka, putna, dzīvotnes, sūnas un auga nominācijām, kas atrodamas, dzirdamas un skatāmas AS „Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotajās teritorijas.

  • Gada dzīvnieks – āpsis

Par šī gada dzīvnieku izvēlēts āpsis (Meles meles), kas ir viens no lielākajiem plēsēju kārtas sermuļu dzimtas dzīvniekiem Latvijā. Tas nav minēts aizsargājamo sugu sarakstos. Lai gan dienas laikā āpšus negadās bieži sastapt, Latvijā to skaits ir teju 14 tūkstoši.

  • Gada putns – dižraibais dzenis

Par Gada putnu, kuru Latvijas Ornitoloģijas biedrības izvēlas jau kopš 1996. gada, šoreiz kļuvis dižraibais dzenis (Dendrocopos major). Latvijā sastopamas deviņas dzeņveidīgo putnu sugas – tītiņš, pelēkā dzilna, zaļā dzilna, melnā dzilna, dižraibais dzenis, vidējais dzenis, baltmugurdzenis, mazais dzenis un trīspirkstu dzenis.

  • Gada sūna – parastā straussūna

kviens sēņotājs un ogotājs būs novērojis, cik daudz un dažādu sūnu aug Latvijas valsts mežos. Šogad pirmo reizi ir izvēlēta arī Gada sūna – parastā straussūna (Ptilium crista-castrensis), ar mērķi pievērst uzmanību sūnām kā vienam no senākajām dzīvības formām uz zemes, kas vienlaikus kalpo ne vien par mājvietu daudziem dzīvniekiem, bet nodrošina arī dabas daudzveidības saglabāšanu.

  • Gada augs – purva atālene

Par 2016. gada augu ir izvēlēta purva atālene (Parnassia palustris), kas zied no jūlija beigām līdz septembrim. Purva atālene ir līdz 35 cm garš, indīgs lakstaugs ar greznu ziedu, kas aug dabiskās mitrās pļavās un zāļu purvos arī LVM apsaimniekotajā teritorijā. Tās ziedam ir skaisti dzīslotas ziedlapas un īpašas neauglīgas vēdekļveida putekšņlapas ar pilienveida dziedzeriem izaugumu galos.

  • Gada dzīvotne – niedrāji

Par gada dzīvotni šogad ir izvēlēti niedrāji, šī nominācija tiek izvirzīta vien otro gadu. Tie ir nozīmīgi, jo kalpo dzīvesvietu dažādām putnu, zivju, abinieku un bezmugurkaulnieku sugām. Niedres ir sastopamas gandrīz katrā no Latvijas ezeriem, taču lielākie šo augu masīvi atrodami piejūras ezeros – LVM apsaimniekotajā Kaņiera ezerā, tāpat arī Engures, Papes un citos ezeros.

 

Avots: “Gada TOP 5 dabas nominācijas”, a/s “Latvijas valsts meži”, publ. 04.02.2016, uz oriģinālavotu: www.lvm.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *