Klimata izmaiņu rezultātā jāpievērš lielāka uzmanība riskiem meža koku selekcijā

Notiekošās klimata izmaiņas jau pašlaik ietekmē koku augšanu mežā, un nav izslēgts, ka nākotnē pārmaiņas varētu kļūt lielākas. Jāatceras viens – klimata izmaiņas mežsaimniekiem var nest gan ieguvumus, gan zaudējumus, tāpēc arvien ir jāmeklē risinājumi, kā šīm pārmaiņām pielāgoties. Tostarp meža koku selekcijā lielāks uzsvars jāliek uz to izturību pret dažādiem riskiem.

Viena no būtiskākajām klimata izmaiņu ietekmēm uz koku augšanu ir attāli līdzīga ar siltumnīcas efektu. Situācija nākotnē varētu būt arī Latvijā tāda, ka vidējā gaisa temperatūra būtu nedaudz augstāka un veģetācijas sezona nedaudz ilgāka, līdz ar to arī kokiem vajadzētu augt ātrāk. Pilnībā paļauties uz šo līdzību ar siltumnīcu nedrīkst. Netiek prognozēts, ka pazudīs ekstrēmo temperatūru iespēja, piemēram, sals līdz mīnus 40 grādiem. Pie mums mežā nedrīkst sastādīt kādas siltākā klimatā augušas koku sugas tikai tāpēc, ka klimats siltāks.  Nākotnes koku selekcijas darbā ir jāparedz arī šī zemās temperatūras iespēja un jāpārbauda, kā mūsu stādi tām pielāgojas.

Kā risks vērtējams – sasalstošais lietus, kas Latvijas austrumos jau izpaudies diezgan lielā platībā, neglābjami noliecot bērzus un salaužot skuju kokus. Ja līst lietus un koku vainagos piesalst un tam papildus vēl uzsnieg sniegs, koku vainagos uzkrājas tāds svars, kuru koksne nespēj izturēt. Lai mazinātu šādu risku, mums kokaudzes pareizi jākopj, jau no pašas mazotnes nostiprinot katru indivīdu. Prognozētās klimata izmaiņas palielina arī kukaiņu izraisītos riskus. Iespējams, ka siltākā klimatā pie mums atnāktu un iedzīvotos kādas dienvidu kukaiņu sugas. Līdzīgi biežāk varētu būt sagaidāms spēcīgs vējš, izcelties plašāki meža ugunsgrēki, iestāties ekstremāli sausuma periodi.

 

Avots: “Meža koku selekcijas nākotnes vīzija ir mežaudžu ražības, veselības un kvalitātes uzlabošanās”, Latvijas ziņu portāls “Apollo.lv”, publ. 16.02.2016, uz oriģinālavotu: www.apollo.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *