Igaunijā cels miljardu vērtu celulozes rūpnīcu

Šonedēļ Igaunijas valdība lems un, visticamāk, dos jāvārdu Eiropā modernākās celulozes rūpnīcas celtniecībai. Plānots, ka uzņēmums sāks darbu 2022. gadā un izejvielas iepirks arī Ziemeļlatvijā.

Par lielu celulozes ražošanas uzņēmumu Igaunijā tiek runāts jau gadu desmitiem, taču līdz šim nav bijuši tik grandiozam projektam piemēroti investori. Taču situācija ir mainījusies un, ja notiks, kā plānots, jaunā uzņēmuma būvniecība kļūs par izrāvienu Igaunijas mežrūpniecības un kokapstrādes nozarē. Pirmkārt, beidzot lietojumu atrastu papīrmalka, kas kā apaļkoksne 80% apjomā tiek izvesta no Igaunijas. Otrkārt, jaunajā uzņēmumā būs iespēja ražot tīrāku celulozi tradicionālās celulozes vietā, kas ļautu nākotnē attīstīt plašu inovatīvu koksnes produktu sortimenta ražošanu.

Plānots uzbūvēt rūpnīcu, kas ražotu gadā līdz 700 000 tonnām bioproduktu (skujkoku un lapkoku celulozi, kā arī taleļļu). Uzņēmums ražos arī savu zaļo enerģiju. Tā kā enerģijas būs vairāk, nekā pašiem vajadzīgs, pārpalikums 25% apjomā tiks novirzīts valsts kopējā elektrotīklā. Izejvielai būs nepieciešams 2,5 – 3,3 milj. m3 papīrmalkas. Rūpnīcas atklāšana nenozīmētu ciršanas apjomu palielināšanu Igaunijā, kas šobrīd gadā sasniedz 9 – 11 milj. m3, no kuriem 2,6 milj. m3 ir papīr­malka. Līdz šim Igaunija ap 2 milj. m3 papīrmalkas gadā eksportē uz Somiju. Ja būs nepieciešamība, papīrmalku rūpnīcas vajadzībām pirks arī Latvijā.

 

Raksts: “Igaunijā cels miljardu vērtu rūpnīcu”, Anita Jaunbelzere, pbl. 10.05.2017

Avots: http://laukos.la.lv/igaunija-cels-miljardu-vertu-rupnicu/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *