Mazās tehnikas izmantošana mežizstrādē

Mežizstrādi un kokmateriālu pievešanu var veikt ne tikai ar 10–20 tonnu smagiem traktoriem, bet arī ar nelieliem – 2–5 tonnas smagiem zāles pļāvējiem. Mazās tehnikas izgatavotāju ir vismaz tikpat daudz kā lielo traktoru ražotāju, taču nereti viena mazās tehnikas modeļa eksemplāru skaits nepārsniedz pāris gabalu un katra nākamā mašīna ir jauns izaicinājums tās izgatavotājam.

Taču ir arī tādi mazās tehnikas ražotāji, kas, izgatavojuši vairākus simtus mašīnu, veido specializētu modeļu līnijas un turpina kāpināt ražošanas apjomu, pakāpeniski aizstājot lielās mežizstrādes mašīnas ar saviem hobija traktoriem specifiskos tirgus segmentos, piemēram, mašinizētā jaunaudžu kopšanā, apauguma novākšanā un sanitārajās cirtēs. Mazajā tehnikā nereti atrodamas tādas inovācijas, kas lielākajās mašīnās parādās tikai pēc vairākiem gadiem. Piemēram, mazo harvesteru griezējgalvas aprīko ar elipses veida zāģa sliedēm, kas piemērotas sīku kociņu un krūmu zāģēšanai, bet mazajiem pievedējtraktoriem uzstāda tā sauktos tilta kausus, kas ļauj izcelt kokmateriālus no audzes vertikālā stāvoklī, ļaujot būtiski samazināt paliekošo koku bojājumus un palielināt pievešanas darba ražīgumu.

Mazākie sērijveidā ražotie pievedējtraktori ir, piemēram, zviedru Kranman Bison 10000 6WD. Traktora kravnesība ir 2,5 tonnas, pašmasa 1,5 tonnas, bet mašīnas cena – sākot no 39 tūkst. EUR. Īpatnēja mazo pievedējtraktoru kategorija ir kāpurķēžu tehnika, kas paredzēta kokmateriālu pievešanai no mežaudzēm uz organiskām augsnēm. Viens no piemēriem ir Terri 34 pievedējtraktors. Tā kravnesība ir 3,6 tonnas, pašmasa 4,9 tonnas. Viens no mazākajiem harvesteriem ir somu uzņēmuma Usewood Forest Tec ražotais Forest Master, kas sver 2,1 tonnu, ir 1,5 m plats un spēj pacelt līdz 350 kg smagus kokus. Harvesteru var aprīkot ar sortimentēšanas griezējgalvu un kokmateriālu uzskaites sistēmu. Pārsteidzošākais šajā mašīnā ir degvielas patēriņš – 2 litri stundā.

Veicot izmēģinājumus Zviedrijā, secināts, ka galvenais iemesls par labu mazās tehnikas izvēlei ir pieaugošais mašinizētās jaunaudžu kopšanas pieprasījums, būtiski mazākas izmaksas investīcijās (Vimek harvestera un pievedējtraktora komplekta cena ir ap 250 000 EUR), mazāks degvielas patēriņš (Vimek harvesters patērē 4 l/h) un mazākas izmaksas apkopēm. Zviedrijā mazie harvesteri strādā tikai kopšanas cirtēs, kur gatavo biokurināmo, papīrmalku un atsevišķus sīkbaļķu veidus.

Pilns raksts ”Agrotops” īpašajā pielikumā Tehnika un instrumenti mežsaimniekiem”

 

Raksts: “Mazās tehnikas izmantošana mežizstrādē”,Ingrīda Mičāne, publ. 16.05.2017

Avots: http://laukos.la.lv/mazas-tehnikas-izmantosana-mezizstrade/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *