Kā atjaunosim mežus nākotnē? Inovatīva stādīšanas ierīce darbībā

Ar ieskatu rītdienas meža apsaimniekošanā šī gada maijā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu (LVMI) “Silava” un Ziemeļvalstu meža pētīšanas institūtu sadarbības organizāciju rīkoja starptautisku semināru “Meža atjaunošanas darbu mašinizācija”. Tajā varēja iepazīt meža atjaunošanas darbu praksi Lietuvā, Igaunijā, mašinizētās meža atjaunošanas pieredzi Somijā un līdz šim veiktajiem pētījumiem šajā jomā Latvijā. Klātienē bija skatāms somu dubultstobru un vienstobra stādīšanas ierīces “M-Planter” demonstrējums parauglaukumā, Olaines apkārtnē.

“Šāda veida informatīvie pasākumi ir lieliska iespēja iepazīstināt LVM potenciālos pakalpojumu sniedzējus Latvijā un citus nozares pārstāvjus ar pašreiz ģeogrāfiski tuvāko, progresīvāko un produktīvāko meža stādīšanas tehniku, kas ir pieejama,” skaidro LVM Mežkopības izpilddirektors Edmunds Linde.

Inovatīvā stādīšanas ierīce apvieno “divi vienā” funkcionalitāti – ar to reizē var veikt augsnes sagatavošanu ar pacilu metodi un stādīšanas darbus. Nepieciešamības gadījumā stādāmo stobru var aprīkot ar papildfunkcijām stāda apstrādei, lai veiktu mēslošanu, laistīšanu vai apstrādi ar repelentiem.

Turklāt mašinizētos darbos maksimāli tiek izslēgts arī cilvēciskais faktors.

Meža stādīšanas mašinizācijas galvenā priekšrocība ir tās izmantošana slapjos meža tipos, kur nav iespējama atjaunošana ar tradicionālām metodēm – slapjās minerālaugsnēs un slapjās kūdras augsnēs, kur nepieciešamas pacilas un virsūdeņu novadīšana. Šī gada maijā veiktā “M-Planter” tehnikas izmēģināšanas laikā gūtie dati ļaus saskatīt atšķirību starp mašinizēti un tradicionāli stādītiem stādiem vienādos augšanas apstākļos, tā saprotot tehnoloģijas izmaksas un pakalpojuma vietu Latvijas tirgū.

Meža atjaunošanas, ieaudzēšanas un kopšanas programmas pētījuma rezultāti ik gadu tiek apkopoti un publicēti starpatskaitēs, kuras var lasīt LVM mājaslapas sadaļā “Pētījumi un publikācijas”.

 

Raksts: “Kā atjaunosim mežus nākotnē? Inovatīva stādīšanas ierīce darbībā”, LAUKOS.LV, publ.31.05.2017

Avots: http://laukos.la.lv/ka-atjaunosim-mezus-nakotne-inovativa-stadisanas-ierice-darbiba/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *