Igaunijas Graanul Invest atsakās no spēkstacijas projekta Beļģijā

Igaunijas mežsaimniecības un enerģētikas grupa Graanul Invest ir atteikusies no plāniem par Langerlo elektrostacijas Beļģijā attīstību un atstājusi šo projektu, trešdien vēstīja laikraksts Eesti Ekspress.

Kompānija pērn iegādājās elektrostaciju, kas atrodas Flandrijas reģionā, Langerlo ciematā. Spēkstacijas jauda ir 656 megavati, no kuriem 86 megavati tiek iegūti ar gāzi, bet 470 megavati – ar oglēm. Graanul Invest plānoja investēt 250 miljonus eiro, lai stacijā pārietu uz enerģijas ražošanu no koksnes granulām, kas ražotas grupas rūpnīcās Baltijas valstīs.

Bija paredzēts, ka projektam no Flandrijas reģiona nākamo desmit gadu laikā tiks piešķirtas subsīdijas 2,2 miljardu eiro apmērā. Projekts paredzēja, ka pārejai jānotiek līdz 2018.gada rudenim. Tomēr Beļģijas plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka kompānija lūdza pagarināt šo termiņu, bet reģiona enerģētikas regulators tādu lūgumu noraidīja, tādēļ projekts zaudēja plānotās subsīdijas un līdz ar to arī ekonomisko pamatojumu un spēju konkurēt ar kodolstacijām. Beļģijas medijos izskanējis, ka Graanul Invest nolēma pārtraukt projektu un spēkstacija jau aprīlī iesniegusi bankrota pieteikumu.

Graanul Invest īpašnieks un ģenerāldirektors Rauls Kirjanens paziņoja, ka stacijas iegādes līgumā ir punkts, kas paredz, ka gadījumā, ja pircējs atklāj kļūdas projektā, par kurām iepriekš nebija informēts, projektu var atdot iepriekšējam īpašniekam. «Un tieši to mēs izdarījām,» viņš sacīja. «Lai gan pašlaik ir paziņots par kompānijas bankrota procesu, administratori turpina diskusijas ar valsti par projekta likteni. Ir grūti prognozēt, kā tas viss beigsies. Tādēļ pašlaik mēs vairs nenodarbojamies ar projekta attīstību,» Kirjanens klāstīja.

Flandrijā pērn pie varas nāca jauna valdība, un ir krasi mainījies skatījums par biomasas izmantošanu enerģētikā. Izskanējis, ka valdība nolēma nepagarināt Graanul Invest projekta izpildes termiņu, jo tas ļauj nemaksāt subsīdijas un samazināt pieaugošos elektrības rēķinus iedzīvotājiem, kuriem kā gala patērētājam būtu jāsedz subsīdiju summa.

Spēkstaciju Flandrijā no Vācijas enerģētikas grupas E.ON 2015.gadā iegādājās kompānija German Pellets, kas neilgi pēc darījuma ar Graanul Invest noslēgšanas bankrotēja. Graanul Invest pašlaik ir lielākais koksnes granulu ražotājs Eiropā. Graanul Invest pieder arī ražotnes Latvijā.

 

Raksts: “Igaunijas Graanul Invest atsakās no spēkstacijas projekta Beļģijā”, LETA—BNS, publ. 07.06.2017

Avots: http://www.db.lv/ekonomika/razosana/igaunijas-graanul-invest-atsakas-no-spekstacijas-projekta-belgija-463587

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *