Popularizē līmētās koka konstrukcijas

Lielizmēra liekti līmēto koka konstrukciju pielietojums Latvijā sper pirmos soļus Tērvetes dabas parka 87 m garā tilta, šogad arī Krimūnu estrādes izskatā; perspektīva ir ražotņu, sporta un kultūras būvēs, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«2015. gada rudenī tika atvērta Latvijā vienīgā lielizmēra liekti līmēto koka konstrukciju ražotne. Līdz šim vairāk uzmanības ir pievērsts tieši zināšanām, sabiedrības, jo īpaši potenciālo pasūtītāju ieinteresēšanai, kā arī pētījumiem,» stāsta SIA IKTK valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Tieši zinātne un pētniecība veido lielāko uzņēmuma darba sadaļu. Tā īpašnieku vidū ir gan Rīgas Tehniskā universitāte, gan Meža un koksnes produktu pētniecības institūts. Iespējas izmantot lielizmēra līmētās koka konstrukcijas ir milzīgas, bet, lai tās realizētu, ir nepieciešama ne tikai pasūtītāju vēlme, bet arī normatīvo aktu izmaiņas. «Piemēram, Somijā stadionu un estrāžu pārsegu pamatā ir masīvkoka līmētās konstrukcijas, nemaz nerunājot par mazāka izmēra būvēm un objektiem,» uz lūgumu minēt piemēru, atbild M. Peilāns. Viņaprāt, Latvijai pat nekas šajā jautājumā nav jāizdomā, bet gan jāizmanto Ziemeļvalstu pieredze.

Līdz šim kā lielāko īstenoto projektu IKTK vadītājs nosauc rūpniecisko pētījumu veikšanai izgatavotās Tērvetes dabas parka gājēju pārvadu konstrukcijas. «Ir arī citi, mazāka izmēra tiltu projekti,» norāda M. Peilāns.

Meža un koksnes produktu pētniecības institūta direktors Andrejs Domkins rāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību meža teritorijā izvietotos septiņus tiltus, kuru pulku drīzumā papildinās vēl viens. «Tilts no līmētām koka konstrukcijām ārzemēs nav nekas īpašs, bet Latvijā tas joprojām ir eksotika,» viņš saka.

 

Raksts: “Popularizē līmētās koka konstrukcijas”, Māris Ķirsons, publ. 14.08.2017

Avots: http://www.db.lv/ekonomika/razosana/ideju-mezs-popularize-limetas-koka-konstrukcijas-465480?utm_campaign=footer_news&utm_source=startpage_bottom

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *